تصویری جالب از گذشته پمپ بنزین در ایران

بی‌پی یا بریتیش پترولیوم (به انگلیسی: BP) شرکت نفت و گاز بریتانیایی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن، در شهر لندن قرار دارد. بی پی در سال ۲۰۱۱ به‌عنوان چهارمین شرکت جهان بر پایه میزان درآمد و سومین تأمین‌کننده بزرگ انرژی در جهان، شناخته شد. شرکت بی‌پی به همراه شرکت‌های رویال داچ شل، شورون، اکسان‌موبیل و توتال، پنج شرکت بزرگ نفتی جهان به‌شمار می‌آیند، که تحت عنوان «سوپرمیجر» طبقه‌بندی می‌شوند.


حوزه فعالیت شرکت بی‌پی کلیه بخش‌های عملیاتی صنایع نفت و گاز را در بر می‌گیرد. این شرکت در زمینه اکتشاف و تولید، پالایش، توزیع و بازاریابی نفت خام، گاز طبیعی و میعانات گازی، همچنین تولید محصولات پتروشیمی و طیف وسیعی از مواد شیمیایی فعالیت می‌نماید. بی‌پی همچنین دارای فعالیت در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر، سوخت‌های زیستی و تولید برق با استفاده از انرژی بادی و خورشیدی است.


ظرفیت تولید نفت خام بی‌پی به‌طور متوسط معادل ۳٫۴ میلیون بشکه در روز می‌باشد و محصولات خود را در ۸۰ کشور عرضه می‌نماید. این شرکت مالک شبکه‌ای از ۱۸٫۳۰۰ جایگاه سوخت در سرتاسر جهان می‌باشد.


بزرگترین شعبه بین‌المللی بی پی در ایالات متحده مستقر است که به‌عنوان دومین تولیدکننده نفت و گاز در ایالات متحده محسوب می‌شود.

شرکت بی‌پی، (LSE: BP ,NYSE: BP) در فهرست اولیه بازار بورس لندن قرار دارد و در تاریخ ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ با ارزش بازار ۸۱٫۴ £ میلیارد پوند، در رتبه چهارم از بزرگترین شرکت‌های فهرست شده در بازار بورس لندن، قرار گرفت. سهام این شرکت همچنین در بازار بورس نیویورک و بورس فرانکفورت معامله می‌شود.


عکس یکی از پمپ بنزین های این شرکت در تهران قدیم است.

/ 0 نظر / 7865 بازدید